24 Saatlik Tansiyon Takibi

Last Updated on February 7, 2023

Kola takılan ve belirli zaman aralıklarıyla otomatik olarak tansiyonunuzu ölçen, kayıt yapan, bütün bunların dökümünü veren bir cihazdır.

Ölçüm yapılması istenilen zaman aralığı programlanır ve hastanın bile müdahalesini gerektirmeden otomatik olarak ölçüm işlemlerini gerçekleştirir. Bu sayede uzun süren hipertansiyon hastalığının, hangi zaman dilimlerinde tansiyon değerlerinde değişime neden olduğu saptanarak, o zaman içerisine tedavi eklenmektedir.

Hipertansiyonu olmayan hastaların da şikayetleri doğrultusunda hastalığının teşhisi ve tedavisinin düzenlenmesi bu tetkik ile sağlanabilmektedir.

İşlem için, ambulatuvar kan basınç monitörü hastanın koluna sarılarak takılır ve hastanın günlük yaşantısına dönmesi istenir. Bütün gün takılı kalan cihazdan alınan veriler, bilgisayarda değerlendirilir ve hastanın tanısı kesinleştirip tedavi planı çıkartılır.

Hastanede ya da doktor yanında yükselen tansiyonun ayırt edilmesi, tansiyon ölçme işlemi esnasında heyecanlanıp tansiyonu yükselen kişilerin, gün içinde ve uyku esnasında tansiyon değerlerinin takip edilmesinde çok yararlı olan bir testtir. Verilen ilaçların hasta üzerindeki etkisini de en net ve doğru şekilde değerlendirmeye yarayan yöntemdir. Günde 1 – 2 kez yaptırılan tansiyon ölçümlerinde, hastanın tansiyon dalgalanmaları tam olarak yakalanamaz.

Tansiyonda bir sorun görülmediği zannedilen kişilerin çoğunda geçmek bilmeyen baş ağrısı, kulak uğultusu, yorgunluk, migren, sinüzit, depresyon gibi şikayetler bulunabilir. 24 saat boyunca kişinin değerlerinin ölçülerek kaydedilmesi, bilgisayarda incelenen sonuçlara göre hastanın tansiyon profilinin çıkarılıp incelenmesi ile doğru tedavi planı belirlenip uygulamaya konulabilir.

Open Chat
1
Hello, how can we help you?
Hello, how can we help you?