Rektoskopi ile Kolonoskopi Arasındaki Fark

Last Updated on February 7, 2023

Rektoskopi ve kolonoskopi, insan bağırsak durumunu incelemek için kullanılır. Ortak hedeflere rağmen, prosedürler süreç ve sonuç açısından önemli ölçüde farklıdır. Muayene, farklı tipteki endoskoplar yardımıyla yapılır. Cihazların penetrasyon derinlikleri farklıdır.

Bilgilerin değeri ve tanı konması açısından kolonoskopinin önceliği vardır. Muhtemel bir hastalık varsa, erken safhalarda doğru bilgilere erişilmesini sağlar. Yöntem uygulaması tatsızdır, komplikasyon riski fazladır, kontrendikasyonların listesi geniştir, ciddi bir hazırlık ve iyileşme süresi gereklidir.

Rektoskopi daha basit yapılmaktadır. Ağrı ve rahatsızlık teşkil etmeksizin hızlı iyileşir, kontrendikasyonlar minimum düzeydedir. Bilgi içerik bölgesi alt bağırsağın 35 santimetresi ile kısıtlıdır ve patolojinin ilerleme kaybetme riski mevcuttur.

Bu iki tanı yöntemi birbirine karşı değildir, durumun endikasyonlarına göre kullanımı tercih edilir. Seçim azami verilecek zararın yanı sıra, verilecek zararın ne şekilde olduğu dikkate alınarak yapılmaktadır.

Open Chat
1
Hello, how can we help you?
Hello, how can we help you?